Ušní maz a problémy s ušními zátkami

Anatomie ucha

 

Vnější ucho (auris externa) se skládá z boltce, zvukovodu a bubínku.

 

  • anatomie_uchaBoltec je tvořen chrupavkou (pouze lalůček chrupavčitou kostru nemá) a směřuje akustické vlny do zvukovodu. Velikost a tvar boltce ale nemá vliv na sluch.
  • Zvukovod (také se mu říká sluchový kanálek) je trubice, která má část chrupavčitou a kostěnou. Na konci zvukovodu se nachází bubínek, hranice mezi zevním a středním uchem. Zvuková vlna, která projde zvukovodem, naráží do bubínku a putuje dál do nitra ucha. Délka zvukovodu dospělého člověka je asi 3 cm.
  • Bubínek je vazivová blanka na konci zvukovodu, cca 0,1 mm silná. Zvuková vlna jej rozechvěje, bubínek ji zesílí a předá do středního ucha. Zdravý bubínek je lesklý a má šedavou barvu.

Výstelka zvukovodu obsahuje mazové žlázy, které produkují ušní maz. Zvukovod má samočisticí schopnost – nečistoty jsou z něj vypuzovány směrem ven.

 

Ušní maz

 

Ušní maz (cerumen) je nažloutlá tělní tekutina v uchu lidí a mnoha savců, jejíž úlohou je chránit citlivou kůži zvukovodu a vytvářet ochranu proti infekcím. Udržuje v uchu správné prostředí (např. vlhkost).

 

Produkce ušního mazu

 

Ušní maz vzniká smícháním produktů žlázek (hlavně z skvalenu, lanosterolu, cholesterolu), které Ušní maz vzniká smícháním produktů žlázek (hlavně z skvalenu, lanosterolu, cholesterolu), které se nachází v kůži, s odumřelou povrchovou vrstvou kůže, uvolněnými chlupy a do zvukovodu zanesenými nečistotami (např. pyl, prach). Po svém vzniku je maz posunován směrem k zevnímu ústí zvukovodu, kde vypadává.

 

Typy ušního mazu

Existují dva odlišné geneticky dané typy ušní mazu: vlhkého typu, který je dominantní, a suchý typ, který je recesivní. Asiaté a domorodí Američané mají většinou suchý typ ušního mazu (našedlý a vločkovitý), ale běloši a Afričané mají tzv. vlhký typ (zlato-hnědý až tmavě-hnědý a vlhký). Typ ušního mazu byl používán antropology pro sledování lidských

 

Ušní maz a jeho důležitá role

 

Maz se skláda z několika ruznýh složek včetně sekretu, který je produkován v chrupavčité části vnějšiho sluchového kanálku. Je to nažloutlá hmota, která se konzistencí podobá vosku, a je vylučována mazovými žlázami. Ušní maz se rovněž skládá z odloupených buněk kůže z ušního kanálku. Při normálních množstvích pomáhá maz při čištění ucha a neměl by být zcela odstraněn z vnějšího sluchového kanálku. Maz navlhčuje kůži kanálku a ušní bubínek. Ochraňuje vnější kanálek před zraněním a rovněž zabraňuje vniknutí vody do ušního kanálku. Ušní maz společne s chlupy ve vnějším zvukovodu zachycují částice špíny a prachu; a tím zabraňují jejich pronikání k ušnímu bubínku.

 

Přírodní proces samočistění ucha

Ušní maz se přemisťuje s epitelem do vnejšího sluchového kanálku. Odtamtud jde zlehka odstranit během běžné ranní hygieny. Tento pohyb je podporován pohybem čelistí. Nashromažděné nečistoty ve vnějším sluchovém kanálku se pohybují společně s ušním mazem. Pohyby čelistí postihují pouze chrupavčitou část sluchového kanálku a nikoliv kostní část. To znamená, že částice prachu nebo mazu natlačené hluboko do vnějšího zvukovodu. sluchového kanálku , například kvůli nezkušenému čištění pomocí tyčinek na čištění uší, se obtížně dostávají ven.

 

Zdroj:Wikipedia

 

Lékaři doporučují olivový olej

 

Olivový olej, který je aplikován na vnější sluchový kanálek, změkčuje ušní maz a tím ulehčuje jeho odstraňování. Rovněž také prospívá kůži ušního kanálku. V případě ztuhlého ušního mazu, olivový olej změkčuje ušní maz a pomocí zvlčení přilehlé kůže napomáhá jeho vypadávání. V mnoha zemích, jako například ve Spojených Státech či Velké Británii, je olivový olej doporučován lékaři jako efektivní prostředek pro snížení výskytu ušního mazu.